Metoda działania skanerów kodów

Niemal codziennie mamy do czynienia z przyrządami jakimi są czytników kodów i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jakikolwiek zakupiony przez nas towar ma, lub ewentualnie powinien mieć kod kreskowy, jaki obejmuje zrozumiałe dla kasy lub komputera wiadomości o nim. Niewiele jednak osób wie na jakiej zasadzie działania opiera się czytnik kodów.

Instrukcja obsługi skanera kodów kreskowych
Działanie czytników ugruntowuje się przede wszystkim na wpływaniu czerwonego światła. Przekazywane światło laserowe pada na lustro, które z kolei kreuje wiązkę światła spadającego na kod kreskowy. Padające światło odbija się od przerw pomiędzy czarnymi paskami kodu kreskowego i powraca z powrotem do wnętrza czytnika. Odbija się ono od wklęsłego lustra (znajdującego się w narzędziu) oraz trafia do fotodetektora. Urządzenie zmienia światło na impulsy elektryczne, które pozostają “przetłumaczone” na język zrozumiały dla kas oraz systemów.

Czytnik kodów – typy
Rynek ma dwa koronne czytniki kodów, jakie użytkowane są w branżach dystrybucyjnych. Najpopularniejszym i na ogół używany jest czytnik kodów bezprzewodowy. Działa on dzięki wykorzystywaniu działania fal radiowych bądź też przez tradycyjne połączenie bluetooth. Są dużo bardziej mobilne aniżeli przewodowy skaner kodów, bo w trakcie jego użytkowania nie denerwują żadne przewody oraz można poruszać się z nim po obszernych magazynach czy hurtowniach. Przewodowy czytnik kodów gwarantuje dokładne odczytanie kodów znajdujących się na towarze i dedykowany jest poniekąd do stanowisk siedzących, jak na przykład sprzedaż w małych punktach sprzedaży, butikach itp. Bogatą propozycję zawierającą czytniki przedstawia marka Hardware for business. W sklepie wolno znaleźć zarówno skanery przewodowe oraz bezprzewodowe wysokiej jakości oraz w odpowiedniej cenie.

Jak dawno temu radzono sobie z identyfikowaniem produktów?
Na przestrzeni lat świat poszedł silnie do przodu to naturalnie dzięki wykorzystywaniu nowych technologii. Jeszcze parędziesiąt lat temu nie było techniki, która umożliwiłaby identyfikowanie produktów w parę sekund, a proces ten był żmudny oraz niemało cięższy. Pewnie wymagał on wielu notatek, poszukiwania danych i liczenia. Kod kreskowy to stosunkowo nowatorski wynalazek, niemniej jednak przeszedł już własną ewolucję. Na początku powstania tego identyfikatora artykułów, prowizoryczny czytnik kodów jako źródła używał światła LED, które miało dużo swoich wad. Żeby odczytać kod artykuł należało przyłożyć wybitnie blisko czytnika, jednak nie zawsze to działało. Dla porównania, obecny czytnik kodów bezprzewodowy może wyświetlić informacje o artykule nawet z kilku metrów zaledwie w parę sekund.

Rodzaj skanera a specjalizacja dystrybucyjna
W zależności od specjalizacji powinno wykorzystywać się różne skanery kodów. Zdecydowanie przewodowy skaner kodów będzie przeznaczony mniejszym biznesom lub ewentualnie kasom, jakie nie zmieniają swojego położenia. Przewodowe skanery są nieco tańsze i prawidłowo sprawdzą się w punktach o mniejszych wymaganiach. Czytnik kodów bezprzewodowy to kapitalny towar do większych firm lub ewentualnie hurtowni, które zajmują się dystrybucją artykułów i muszą poprawnie orientować się w ich identyfikacji. Są przydatne, poręczne, lekkie i pokazują informacje o towarze w kilka sekund.